Чести симптоми при очни заболявания
Каквито и симптоми и оплаквания да имате, не се самолекувайте, не чакайте да отминат от само себе си , винаги се обръщайте специалист офталмолог за съвет и лечение!
Често този симптом може да бъде признак на възпаление, както повърхностно и безобидно, така и по-сериозно. Ако зачервяването се съпровожда със секрет, залепване на клепачите на едното или двете очи, без болка и промяна в зрението, може да се касае за тривиален конюнктивит. Ако зачервяването е съпроводено с болка, дразнене от светлина и намалено зрение, може да се дължи на сериозно вътреочно възпаление -иридоциклит, диагноза, изискваща задълбочени изследвания и сериозно лечение.
На пръв поглед изглежда обезпокоително. Обикновено се наблюдава сутрин, след ставане от сън. За щастие това е повърхностен кръвоизлив, който обикновено не застрашава зрението и се дължи на спукан капиляр, най-често в резултат на високо кръвно налягане. Измерете го и ако е повишено, обърнете се към Вашия кардиолог.
Ако след физическо усилие (вдигане на тежко, силна кашлица, повръщане и др.)се появят „светлини“ особено пред едното око и след това се появи плуваща мътнина, това вероятно е симптом на отлепено стъкловидно тяло. Не извършвайте физически усилия и веднага се обърнете за обстоен преглед към Вашия офталмолог.
Обикновено при деца, ученици и млади хора. Може да се дължи на късогледство, голям диоптър далекогледство или астигматизъм. Задължително трябва да се направи подробен очен преглед с разширяване на зениците. Съответния диоптър се коригира с очила, контактни лещи или лазерна корекция.
Това е много чест, почти задължителен симптом при хора, които не са късогледи, появяващ се след 40г. възраст., който се нарича пресбиопия („старческо далекогледство“) и се коригира с очила за близо, които е редно да се актуализират всяка година.
Обезпокоителен симптом, изискващ спешен преглед, диагноза и лечение. Може да се дължи на запушване на хранещ ретината кръвоносен съд, отлепване на ретината, ретробулбарен неврит и др.
Също така липсващи части от наблюдавания обект, изкривени линии, умалени или уголемени образи. Това са симптоми, изискващи задълбочени изследвания и очен скенер. Може да се дължи на перде(катаракта), макулна дегенерация, оток на макулата при съдови заболявания, дупка в макулата и др.
Чест симптом, който не винаги се свързва с очен проблем. Среща се често при деца, ученици, хора, чието ежедневие и работа изисква продължителна работа наблизо и на компютър. Обикновено не се свързва с оплаквания от намалено зрение. Главоболието се появява вечер след зрително натоварване. Трябва да се направи подробно изследване с капки и разширение на зениците, за да се установи има ли и каква е стойността на скрития диоптър и съответно да се предпишат очила.
Много често оплакване, особено при хора работещи продължително на компютър, приемащи системно медикаменти (например за високо кръвно). Дължи се най-често на намалена слъзна секреция или дисбаланс на слъзния филм. Лекува се с редовно поставяне на изкуствени сълзи. При тежки случаи могат да се направят допълнтелни серологични изследвания с оглед изключване на системни автоимунни заболявания.
Чести, симптоми, които са проява на най-различни заболявания. Могат да бъдат свързани с алергични конюнктивити,особено когато се появява при пациенти със сенна хрема пролетно време. Постоянно сълзене, особено на едното око, налагащо непрекъснато попиване на сълзите може да се дължи на запушени слъзни канали. Периодичното сълзене, особено при студено време , след събуждане от сън, при наличие на блефарит, може да се дължи на дисбаланс на слъзния филм и отново налага използването на специфични изкуствени сълзи.
Може да се дължи на глаукома, ретробулбарен неврит, съдови, наследствени заболявания и др. Трябва да се направи подробен преглед , компютърен периметър, често допълнителни интердисциплинарни консултации с цел точно поставяне на диагноза и адекватно лечение.
Диабетът е сериозно системно заболяване, което дори при добър контрол може да засегне най-малките кръвоносни съдове, хранещи ретината. Ако диабета е добре контролиран и нямате оплаквания подробен преглед с оглед на очните дъна се препоръчва един път годишно. Ако усещате влошаване на зрението веднага се обърнете към лекуващия Ви офталмолог за диагностика и лечение.
Глаукомата е коварно заболяване, което в повечето случаи в началните си стадии протича без никакви оплаквания. Затова ако имате глаукома в семейството и сте над 40г. възраст, посещавайте Вашия офталмолог за подробен преглед с измерване на вътреочното налягане поне веднъж годишно. По-рядката форма на глаукома (закритоъгълна) може да протече с внезапна поява на силно главоболие, гадене , повръщане, зачервено око, замъглено зрение и „цветни ореоли” около светлинни източници. В тежки случаи дори може да има съмнения за инсулт и ако не се направи подробен офталмологичен преглед, диагнозата да се постави трудно.
Независимо дали става въпрос за попадане на чуждо тяло,например стружка (винаги използвайте предпазни средства) или за тъпа травма с или без намаление на зрението, незабавно потърсете помощ при лекуващия Ви офталмолог. Същото важи при изгаряне на очите с основа или киселина.
Ако носите контактни лещи и имате болка, секрет, зачервяване, сълзене, замъглено зрение или сърбежи веднага преустановете носенето на контактните лещи и направете консултация с лекуващия Ви офталмолог. Може да се развият различни усложнения от носенето на контактни лещи-от алергичен конюнктивит и непоносимост към лещите до сериозна инфекция на роговицата (кератит), застрашаваща зрението. Препоръчително е лещите да не се носят повече от 8 часа дневно, да има дни, когато очите да почиват и да носите очила. Никога не спете с контактни лещи!
При деца и млади хора с късогледство е нормално диоптъра да нараства. Ако увеличението е с повече от един диоптър на година , има бързо нарастване на диоптъра, поява на висок астигматизъм се налагат допълнителни изследвания (корнеална топография), с оглед изключване на някои дегенеративни заболявания на роговицата. Появата на късогледство в напреднала възраст, силно увеличаване на налично такова, влошено зрение на далеч и по-добро зрение наблизо без очила:това са възможни симптоми на начално вътрешно перде(катаракта). Направете консултация с Вашия очен лекар.
Окото и зрението могат да бъдат засегнати освен при диабет и при редица други общи заболявания като артериална хипертония, болест на Бехтерев, ревматоиден артрит, ХУХК, множествена склероза, саркоидоза, туберкулоза, токсоплазмоза, лаймска болест, сифилис, СПИН и други автоимунни заболявания. Ако имате някое от изброените заболявания или приемате системно медикаменти като кортикостероиди или имуносупресори, дори да нямате оплаквания от страна на очите, задължително трябва да правите консултация при лекуващия Ви офталмолог поне веднъж годишно.